۱۳۸۷ آذر ۲۰, چهارشنبه

آسان یا مشکل؟

به یه قانون جدید رسیدم که می گه:
هر چیزی رو که راحت بگیری راحت و راحت تر میشه و هر چیزی رو که سخت بگیری سخت و سخت تر می شه.

به این قانون وقتی رسیدم که داشتم یک کتاب بسیار مشکل می خوندم(یعنی هنوزم دارم می خونم). این کتاب خیلی مشکله یعنی تقریبا طوریه که اولا زبانش خیلی مشکله و زیاد قابل فهم نیست و ثانیه مطالبشم کلا برام سنگین و جدیده.
تا حالا هر قسمت رو که می خوندم بعدش شروع می کردم به نویسندش فحش دادن که چرا این فرمی و عجیب غریب و سخت نوشته و می تونست بهتر بنویسه و اصلا گاهی وقتا به این نتیجه می رسیدم که مطالب هم خیلی پیچیده هست و به این سادگی‌ها قابل فهم نیست. نتیجه هم همین می شد که مطالب برام سخت و سخت تر می شد و گاهی یک مطلب رو می بایست حتی بیشتر از ده بار بخونم.
اما جدیدا شروع کردم به اینکه مطالب را خیلی راحت بگیرم، یعنی حتی گاهی فرض می کنم مطلب شوخیه، همینطوری می خونم و میرم جلو و برام مهم نیست که آیا کامل فهمیدم یا نه. فقط سعی می کنم آسونش بگیرم. نتیجه کار هم واقعا عالیه. یعنی به جای اینکه همه مطالب بخش ها رو ریز و مو به مو بخونم و بفهمم و برم جلو یکدفعه یک فصل رو می خونم و بعدش که یک مرور اجمالی به کل فصل می ندازم کل مطالب مبهم هم جا می افتن. کلید کار هم همینه که هیچ وقت فکر نکنم مطلب مشکل و غیر قابل فهمه.
فعلا که از نتیجه کار راضیم، اما در مورد قانونی که از اون نتیجه گرفتم یعنی " هر چیزی رو که راحت بگیری راحت و راحت تر میشه و هر چیزی رو که سخت بگیری سخت و سخت تر می شه." نمیشه هنوز به طور کلی قضاوت کرد. باید بیشتر امتحان بشه و در موقعیت های مختلف درستی خودش رو تایید کنه.

۱۱ نظر:

 1. salam
  weblage khobi darid, man bishtare matalebetono khondam, mamnon az inke tajrobehaton ra dar ekhtiyar digaran mizarid.
  rasti mishe esme on ketabe moshkeli ke darid mikhonid ra begid?

  پاسخحذف
 2. سلام ناشناس جان،
  اسم کتاب Core Java نوشته Cay Horstman و منتشر شده در انتشارات Prentice Hall هست که در دو جلد منتشر شده. در کل از سبک نوشتن این کتاب زیاد خوشم نمی یاد.

  پاسخحذف
 3. خط اول رو که خوندم گیج شدم که یعنی چی ولی وقتی خوندم دیدم خیلی جالب بود.ایولا.واقعا حرف کاملا

  درستیه.باهات کاملا موافقم و کاملا تجربه کردم.بارها وقتی همه میگفتن ذخیره درس سختیه می گفتم نه بگید

  اسونه.و واقعا هم همین طور شد.از بس الکی به همه گفتم این درس و خیلی دوست دارم الان واقا دوسش دارم.
  و وقتی فکر می کنم میبینم هر چیزی رو که راحت بگیری راحت و راحت تر میشه و هر چیزی رو که سخت بگیری

  سخت و سخت تر می شه.
  واقعا قشنگ بود.

  پاسخحذف
 4. ممنون بیتا،
  این هم یک تایید دیگه در مورد درستی این قانون، اگه بازم تجربه های دیگه ای داری بگو.

  پاسخحذف
 5. سلام
  من هم این قانون را تا حدی قبول دارم و فکر می کنم وقتی ما ایدالیسم می شویم این مشکل برامون پیش می آید. انتظار داریم همه چیز عالی (البته از نظر خودمون) باشه اما وقتی دست از ایدال گرایی بر می داریم متوجه می شویم با دیگران بیشتر می توانیم ارتباط برقرار کنیم و درکشون کنیم.

  پاسخحذف
 6. سلام

  نقطه نظرات خوبی دارید.در صورت امکان به مطلب یدالاه معالجماعه بنده نیز سر بزنید.

  roshanayiran.blogfa.com
  qaherim@yahoo.com

  پاسخحذف
 7. به نکته خوبی اشاره کردید، وقتی بیش از حد ایده آل گرایی می کنیم در واقع کار خودمان را مشکل تر می کنیم.

  به وبلاگ بالا هم سر زدیم، ممنون از آدرس.

  پاسخحذف
 8. سلام
  have u ever heared such a sentense?every thing is fair in love and war.i think u must experience love in order to understand the meanig of LAW.

  پاسخحذف
 9. سلام
  متاسفانه هر چه تلاش کردم نتوانستم دقیق متوجه منظور شما و همینطور ارتباط آن با متن شوم. اگر لطف کنید و با توضیح بیشتر من را آگاه کنید بسیار ممنون میشم.

  پاسخحذف
 10. سلام
  خدايي با اين همه ادعامنظور ناشناسو نفهميدي؟معني جمله اينه:آيا شماهمچين جمله اي راشنيديد: همه چيزا توي زندگي نسسبتا خوب والبته در كشمكش با هم اند . ودر ادامه ناشناس گفته:من فكر مي كنم شما بايد تجربه كنيدزندگي را به جهت درك مهني قانون.به عبارت ساده تر يعني تو هنوز دهنت بوي شير ميده.اين چيزايي كه تو بصورت قانون در مياريو به خورد خواننده ها ميدي وآدماي سبكسري مثل بيتا سريع اونو تائيد ميكنن از بديعيات زندگي هستن.
  قرار نيست ما يه كاري را دائم پشت گوش بندازيم و بگيم سخته، مشكله، نميشه!بعدا فرداش نظرمون عوض بشه بخودمون تلقين كنيم كه نه بابا قابل حله، ميشه وبه همين آسوني كاري كه تا ديروز اينقد برامون سخت بود يه شبه به سادگي آب خوردن بشه...
  بيايد يه خورده باهم روراست باشيم منم كاملا با ناشناس موافقم. احمد آقا زندگي را از پشت بام خونتون نگاه كن نه از پنجره زير زمينتون
  افقهاي ذهنتو باز كن، بزرگ فكر كن تا بزرگ باشي.

  پاسخحذف
 11. شما که انقدر راحت به من میگید معنی قانون رو نمی فهمم می تونید یه تعریف از اون بدید؟
  تعریف قانون برای من اینه: "هر اصلی است که ما تعیین می کنیم و با تبعیت از اون به یک نتیجه خاص و دلخواه می رسیم."
  با این تعریف قانون چیزی نیست که همیشه توی کتابها نوشته شده و برای اینکه بفهمیم چیزی قانون است یا نه باید به مرجعی رجوع کنیم، بلکه قانون هر چیزی است که ما تعیین می کنیم تا با تبعیت از اون به نتیجه ای برسیم.
  بعضی از قانون ها هم از قبل وجود دارند که ما تنها می توانیم با فهم آنها درک بهتری از محیط پیرامونمان داشته باشیم، مثل قوانین طبیعت که هر چه بهتر آنها را بفهمیم تسلط بیشتری به طبیعت داریم و شاید حتی بتوانیم آنها را تغییر هم بدهیم.

  این بهترین تعریفی بود که می توانستم از قانون ارائه بدم، حالا شما به صرف اینکه بگویید درکت از قانون درست نیست دلیل نمی شود که آن را نادرست بدانم مگر اینکه تعریف بهتری ارائه دهید.

  این مطلبی هم که با عنوان قانون نوشتم کاملا مطابق با این تعریف است. همچنین در یکی از مطالب قبل از این در مورد منظورم از تعیین قانون چنین نوشتم که فکر می کنم ملاحظه نکردید:
  "مطمئنا اینها قانونهای کشف نشده نیستند و شاید به نظر شما خیلی هم پیش و پا افتاده بیان؛ ولی من دوست دارم وقتی چیزی را با تمام وجود حس می کنم آن را برای خودم به صورت قانون در بیارم تا بتونم اونو برای همیشه تو خودم زنده نگه دارم. شاید باورتون نشه، ولی من قبلا با عمل کردن و اعتقاد داشتن به همین چیزهای ساده و پیش و پا افتاده نتایج خیره کننده گرفتم."

  در مورد ترجمه شما از جمله ناشناس هم خیلی ممنونم، درست متوجه آن نشده بودم و این ترجمه ای که شما انجام دادی به افرادی مثل من که معنی آن را درست متوجه نمی شوند خیلی کمک می کنه. ظاهرا جمله معروفی هم هست و با جستجوی اون توی گوگل نتیجه های زیادی از اون می بینید.

  در مورد اینکه تلویحا گفتی آدم پر مدعا و مغروری هستم و بعد هم برداشت خودت رو از من نوشتی که هنوز دهنت بوی شیر میده باید توضیح بدم که اصلا اینطور نیست. برداشت من از خودم اینه که یک آدمی هستم که مثل همه فکر می کنم و اندیشه هایی در سر دارم که گاها آنها را روی وبلاگم مکتوب می کنم. در پاسخهایی که از بسیاری از خوانندگان دیگر از طریق نظرات گرفتم کمتر دیدم افراد برداشتی مثل شما از من داشته باشند که اگر اینطور نباشد در سبک نوشتنم تجدید نظر می کنم تا بتوانم ارتباط بهتری با خوانندگان برقرار کنم.

  ضمنا بالاخره برداشت شما رو از این قانون نگرفتم، متوجه تناقض شدی؟ اول گفتی اینها از بدیهیات زندگی هستند و بعد در آخر گفتی "قرار نیست ما کاری رو بگیم سخته و سخت بشه و فردا بگیم آسون و آسون بشه...."

  ضمنا در آخر این رو هم اضافه کنم که من این قانون رو که نوشتم صد درصد قبول دارم و اگر شک کوچکی هم در مورد آن وجود داشت، تجربه های مکرر روزانه اون رو برطرف کرده و همواره درستی این قانون تایید می شود.

  پاسخحذف

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!