۱۳۸۷ آذر ۲۴, یکشنبه

قانون تلاش

بعد از قانون قبلی دوباره به یک قانون دیگر رسیدم؛ عجب قانون یابی شدم این روزها! البته مطمئنا اینها قانونهای کشف نشده نیستند و شاید به نظر شما خیلی هم پیش و پا افتاده بیان؛ ولی من دوست دارم وقتی چیزی را با تمام وجود حس می کنم آن را برای خودم به صورت قانون در بیارم تا بتونم اونو برای همیشه تو خودم زنده نگه دارم. شاید باورتون نشه، ولی من قبلا با عمل کردن و اعتقاد داشتن به همین چیزهای ساده و پیش و پا افتاده نتایج خیره کننده گرفتم.
و اما قانون،
هر تلاشی که انجام دهی، نتیجه آن را دریافت خواهی کرد.
اگر بخواهم بیشتر توضیح دهم اینکه منظورم تنها از جهت مثبت قضیه است (به منفی اش کاری ندارم) "هر کاری که بکنی و هر تلاشی که انجام دهی بالاخره نتیجه خوب و مثبت آن را خواهی گرفت، شاید دیر یا زود داشته باشه ولی بی برو و برگرد نتیجه اش را خواهی گرفت".
برای بهتر روشن شدن موضوع در ادامه دو تجربه ای که همین امروز برای من در دانشگاه اتفاق افتاد را ذکر می کنم. البته قبلش لازمه یه بک گراندی از خودم بدم که من اصولا در کل زندگی ام آدم درس نخوان و چند ساعت قبل از امتحانی و از طرف دیگر آدم به اصطلاح "دقیقه نودی" بودم و هر کاری را تا وقت برای انجام آن تنگ نمی شد انجام نمی دادم.
یکی از استادهای ما که حس می کرد بچه ها درس رو خوب نگرفتن هفته پیش یکدفعه گفت این فصل رو خوب بخونید، هفته دیگه می خوام امتحان بگیرم... خلاصه پافشاری کرد و قرار شد امتحان رو بگیره. حالا من رو بگید، اصلا سر اکثر کلاسهای اون فصل نرفته بودم و چیز زیادی سر در نمی آوردم، ولی یه حسی بهم گفت "خوب بخون اینو تا نمره عالی بگیری" خلاصه من همون روز جزوشو جور کردم و پس فرداش تو کتابخونه نصف فصل رو خوندم. امروز صبح هم قبل از کلاس قشنگ مطالعه کردم و نیمچه آماده رفتم سر کلاس. خلاصه استاده 3 تا سوال کلکیه کنکوری داد که من دو تاشو تونستم حل کنم. وضع بچه ها هم به کلی خراب بود و اوضاع تقلب هم داغ. خلاصه بعد از جمع کردن برگه ها مال منو کشید بیرون و گفت فلانی کیه، منم با خودم گفتم ای دل غافل حتما گند زدم(یکی از بچه ها حسابی منو در مورد یکی از جوابهام به شک انداخته بود) ازم پرسید اینو چطوری حل کردی و منم کامل توضیح دادم. خلاصه اینکه فقط من اونو حل کرده بودم و بقیه از رو هم و از روی من نوشته بودن، ولی از اونجا که بالاخره معلوم میشه کی حل کرده و کی کپی، من حسابی سر کلاس تاپ شدم و مورد تمجید استاد قرار گرفتم و این یعنی اینکه برای پایان ترم تضمین.
بعد از این قضیه با خودم گفتم اینم از جواب چند ساعت درس خوندنت.
امروز برای درس دیگه قرار بود پروژه برنامه نویسی ارائه بدم. من هم یک پروژه ورداشته بودم که برای خودم حسابی ساده ولی در عین حال بسیار دهن پر کن و پیشرفته به نظر می رسید. خلاصه با اینکه کار برام ساده بود از یک هفته پیش نشستم با حوصله و با رعایت همه اصول و استانداردها برنامه رو نوشتم. با اینکه کار تمام شده بود باز هم چند نوبت روش کار کردم و چند چیز اضافه بر بنا هم به برنامه اضافه کردم. امروز برای ارائه رفتم و خیالم هم حسابی از بابت پروژه و نحوه ارائه راحت بود. خلاصه استاد اومد بالاسر من و در طول مدت 10 15 دقیقه ای که من توضیح می دادم فقط خیره شده بود به مانیتور و مرتب می گفت، احسنت، عالی، خیلی عالیه و فقط یکجا تونست از من ایراد بگیره که اون هم مربوط می شد به یک محاسبه ریاضی که باعث شد من متوجه اشتباهم بشم. بقیه هم اکثرا پروژه آماده گرفته بودن و ازش درست هم سر در نمی آوردن و به طور کلی سر برنامه نویسی لنگ میزنن. خلاصه باز هم تلاش من بیشتر از حدی که انتظار داشتم نتیجه داد و استاد علاوه بر دادن نمره کامل چنان ستاره ای جلوی اسم من کشید که کاغذ داشت سوراخ می شد و باز هم برای پایان ترم تضمین.
اینها دو مثال ساده و گذرا بودند، ولی به عنوان یک قانون، اصل، باور، ایمان دارم که هر تلاشی که می کنم چند ده برابر میزان خودش نتیجه و فیدبک مثبت می دهد و مطمئنم در مورد هر کسی هم که این باور را داشته باشد، اوضاع به همین گونه هست. باور کنید تلاشهای ما خیلی بیشتر از چیزی که فکر می کنیم باارزش هستند و به اعتقاد خودم هر چقدر این ارزش ها رو درک کنیم به همان میزان فیدبک مثبت از آن می گیریم.

۱۳ نظر:

 1. سلام.خوبی؟تو اولین نفری هستی که برام نظر دادی.از این جهت هیچ وقت فراموشت نمی کنم.اصلا فکر نمی

  کردم کسی به این زودی برام نظر بده.اخه ادرس این وبلاگم و به هیچ کدوم از دوستام ندادم.وقتی دیدم نوشته یک

  نظر قلبم تاپ و توپ کرد.دیدم تویی.خوشحال شدم.
  حالا بریم سر نظر دادن در مورد این پستت .
  شاید باورت نشه ولی وقتی داشتم می خوندم خیلی از خاطراتی شبیه تو برام زنده شد.
  منم همیشه دقیقه نودی ام.ولی بعضی اوقات که یه کم تلاش کردم نتیجش رو مثه تو دیدم.
  یکیش ترم اول میان ترم سیستم عامل.به قول تو نیمچه اماده رفته بودم. سوال های تستی توپی داده بود.بازار

  تقلبم بازم به قول تو داغ داغ بود.(اصطلاحاتت جالبا)سر جلسه اعصابم یه کم به هم ریخت که چرا خوندم ولی بد که

  جوابا اومد maxشده بودم.حال کردم.
  یا اون روزی که سر کلاس ساختمان یه تست ارشد و من فقط حل کردم.
  یاسر کلاس ++cکه همیشه بدون استثنا من اول تمرینام و حل می کردم.
  خیلی حال میداد.ادم اینجور موقع ها قند تو دلش آب میشه.
  خاطرات قشنگی امشب برام زنده شدو بیشتر باورم شد که با تلاش میشه به همه چیز رسید.
  من با این قانونت موافقم و برام خیلی جالب بود که برا خودت قانون می سازی.
  راستی تو هم دانشجوی نرم افزاری؟کجا می خونی؟ترم چندی؟
  خوشحال میشم بدونم.
  بابت اینکه بهم سر زدی متشکرم.امید وارم بازم بیای و نظرم بدی.منتظرتم.

  پاسخحذف
 2. درود
  خیلی وبلاگ خوبی دارید من اولین وبلاگی هست که تو این مدت تو زمینه های غیر کامپیوتری دیدم و نشستم کل مطالبشو خوندم، احساس میکنم یک جورایی حرف من رو بیان میکنید.

  همواره موفق و پیروز باشید. حامد

  پاسخحذف
 3. ممنون از شما بیتا و حامد،
  از این جور مثالها در زندگی هممون فراوونه و همه موفقیت هایی که بدست آوردیم مرهون تلاش های گذشتمونه و هیچ تلاشی بدون نتیجه نمیمونه.

  من هم دانشجوی مهندسی نرم افزارم، دانشگاه آزاد اراک.

  پاسخحذف
 4. سلام احمد خان مثل اینکه دست به نظر دادن تون خوبه چون نظرات بالایی همین میکن اما من هم می خواستم از شما برای بازدید تشکر کنم و هم اینکه یک تجربه خودم فقط بگم اونم اینکه هرچی می نویسید از خودتون باشه دیگه نگران بازیدید کننده نباشید.
  حقیقت من خودم اول از کپی پیس شروع کردم و بعد این موضوع رو به مرور فهمیدم...
  موفق باشی

  پاسخحذف
 5. سلام
  ممکنه خواهش کنم خودتان را معرفی کنید و بگویید در کدام قسمت از شهرداری مشغول به کار هستید؟
  با سلام
  من در شهرداری مشغول به کار نیستم و این وبلاگ هم حرکتی است به منظور جذب مشارکت های مردمی. من یکی از شهروندان این شهر هستم و دوست دارم شهرم به یک شهر زیبا تبدیل شود. طوری که بتوانیم با افتخار در میان دیگر شهرها سرمان را بالا نگه داریم و بگوییم اهل اراک هستیم.

  یک نکته بسیار مهم که در پرسنل شهرداری اراک دیده می شود، حس انتقاد پذیری و استقبال از پروژه های مردمی است که برای شهر سودمند واقع می شود و امکان اجرایی شدن دارد. کادر زحمت کش شهرداری اراک کاملا در جریان مباحث این وبلاگ و انتقادات وارد شده قرار دارند و با این حال هیچ گاه گلایه ای از نشان دادن و بیان این انتقادات در این وبلاگ نداشته اند و تمامی توان خود را صرف رفع مشکلات ذکر شده می نمایند.

  حرکت های ارزنده شهرداری اراک در این سال من را بر آن داشت تا گامی در جهت مشارکت مردمی و ارائه پیشنهادات و انتقادات بردارم....

  در زمینه معرفی... مهم شهری زیبا و پاکیزه است که در آن آرامش و آسایش داشته باشیم و با همدلی در کنار یکدیگر زندگی کنیم. مهم آنست که با ذوق و شوق از خانه خارج شویم تا شهر را ببینیم. شهر ما یک هویت مستقل است، زندگی می کند و انسانهای بسیاری را به خود دیده است. مهم دمیدن روح دوباره در این شهر است و نگاهی به ظاهر و روحیات آن. امیدواریم که همانطور که به ظاهر خود اهمیت می دهیم، به روحیات خود اهمیت می دهیم و سعی در رفع کاستی ها و نواقص خود داریم، به شهر خود هم محبتی کنیم، برایش لباسی نو بخریم و دست نوازشی هم بر سرش بکشیم...

  پاسخحذف
 6. دوست خوبم از اراک،
  واقعا خوشحالم که در شهر ما افرادی مثل شما وجود دارند که اینچنین دلسوزانه و با پشتکار به مشکلات شهر می پردازند و در جهت ساختن شهر و محیط بهتری برای زندگیی تلاش می کنند.
  خوشبختانه همان طور که شما گفتید و من هم در سایت اطلاع رسانی شهرداری اراک دیدم که به سوالات و نظرات مردم توجه زیادی نشان داده بودند، ظاهرا مسئولان این نهاد حس مسئولیت و انتقاد پذیری بسیار خوبی دارند.
  این سوال به این دلیل برای من به وجود آمد که خیلی تخصصی به مباحث شهری می پرداختید و فکر کردم احتمالا در شهرداری مشغول به کار هستید.

  پاسخحذف
 7. سلام
  از اين كه اينقدر نكته سنج هستي خوشم اومد.
  درسته اطراف ما اين قوانين وجود دارند. طوري كه اگه ادم سعي كنه مكاشفه كنه به نتايج شگفت انگيزي مي رسه.
  با اين قانونت موافق هستم. آدمي نتيجه سعي و تلاشش رو خواهد ديد. و چقدر خوبه بتونيم در زندگي مديريت داشته باشيم بر زماني كه در اختيار داريم.
  از صميم قلب براتون آرزوي موفقيت مي كنم.
  در پناه حق

  پاسخحذف
 8. ممنونم شکوفه یاس،
  چیزی که من توی چند خط سعی کردم توضیح بدم رو شما خیلی زیبا در یک جمله بیان کردی، من اون رو به طور کلی تر می نویسم:
  "بسیاری از قوانین در اطراف ما وجود دارند که اگر سعی کنیم آنها را کشف و درک کنیم به نتایج شگفت انگیز می رسیم."

  پاسخحذف
 9. سلام
  به قول قرآن برای انسان جز تلاشش نیست.
  با نظرتان موافقم
  در ضمن من آدرس اینترنتی و نامم را می زنم ولی قبول نمی کند و پیغام "آدرس اینترنتی دارای نویسه های غیر مجاز است" را می دهد به همین خاطر با عنوان ناشناس نظرم را می دهم

  پاسخحذف
 10. احتمالا توی آدرس کاراکتر فارسی داره، همشو پاک می کردی از اول مینوشتی

  پاسخحذف
 11. سلام آقا احمد
  من همان ناشناسم كه گفتم
  "به قول قرآن برای انسان جز تلاشش نیست.
  با نظرتان موافقم"
  ممنون از راهنماييتان
  در آدرس اينترنتي @ را حذف كردم اسمم را قبول كرد.

  پاسخحذف
 12. سلام پسر خوب کیف می کنم وقتی میبنم برو بچه های خوبی مثل شما هنوز نسلشون منقرض نشده!خوشحالم که هستی ! پاینده باشی.
  لیلا .س

  پاسخحذف
 13. لیلا خانوم خوبی از خودتونه. بادمجون بم آفت نداره با تمام قدرت ادامه میدیم.

  پاسخحذف

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!