۱۳۸۷ اسفند ۱۷, شنبه

تغییر رویه

دیروز وقتی پشت کامپیوتر نشستم یک دفعه دیدم که طبق عادت دارم اول ایمیل چک می کنم، چند تا صفحه و لینک را باز می کنم و تا وقتی که باز شوند شروع کردم دارم کارت بازی می کنم، این کار تبدیل به عادت معمول من موقع نشستن پشت کامپیوتر شده بود و همه آن را به طور خودکار انجام می دادم. همین موقع بود که یک احساسی شبیه به عذاب وجدان که مدتی بود در من ایجاد شده بود یکدفعه تقویت شد و همه چیز را بستم و شروع کردم به قدم زدن. در این مدت با خودم فکر کردم که باید یک کار اساسی انجام بدم و رویه خودم رو عوض کنم. فکر کردم که از شیوه هایی که قبلا به آنها رسیده ام و در این پست انگلیسی به تفصیل در مورد آن صحبت کردم استفاده کنم اما دیدم اصلا حس و حالش نیست و انقدر بی حالم که انگیزه پرداختن به آنها را ندارم. اصل شیوه به این قرار بود که باید هر وقت که پشت کامپیوتر می نشینم باید ساعت شروع به کار را در جایی که دید داشته باشد(مثلا لبه‌ی مانیتور) بنویسم طوری که موقع کار کردن مدام چشمم به آن بیفتد و به این صورت اگر کار بیخودی و زاید انجام میدم متوجه باشم که چقدر دارم وقتم را برای آن تلف می کنم و به این صورت و با آگاهی از زمان از دست رفته دست از آن کار بیخود بکشم و یا برعکس اگر کار مثبتی انجام میدهم به این صورت به خودم پاداش بدم.
این شیوه تا وقتی که به آن عمل می کردم واقعا خوب جواب می داد و در آن مدت تحولی در من ایجاد کرده بود اما در شرایط حال دیدم که به روش ساده تری نیاز دارم که با وجود بی حوصلگی که دارم چیز جدیدی هم باشد که با آن احساس خوبی داشته باشم.
با آگاهی به اینکه مشکل من بیشتر در استارت زدن و شروع به کار است، یک ورق از دفترم کندم و یک خط وسطش کشیدم و دو سطون ایجاد کردم، یک سطون مخصوص به ضربدر زدن هر موقع که استارت شروع به کار خوبی ندارم (یعنی به عبارت دیگر پشت کامپیوتر می شینم و شروع به وقت تلف کنی می کنم) و ستون دیگر مخصوص به تیک زدن هر وقت که استارت خوبی داشتم.
برای بار اول که نشستم نتیجه چیزی نبود جز یک ضربدر گنده در ستون سمت چپی اما همان طور که در عکس می بینید این وضع زیاد طول نکشید و از دیروز تا حالا فقط تیک هست که پشت سر هم می زنم. یعنی به عبارت دیگر نتیجه تا حالا خیره کننده بوده است و یک روند یک ماه و نیمه را ظرف یک روز 180 درجه عوض کردم. شاید اگر در طول یکی دو ماه گذشته هر دفعه یک علامت روی کاغذ زده بودم الان دو صفحه پر از ضربدر داشتم و تعداد اندکی تیک.
از نتایج این کار تا حالا این بوده که یک کتاب جاوا را که نصفشو خونده بودم الان کاملا دوباره از سر گرفتم و بخشهایی رو هم که فراموش کرده بودم مرور کردم و الان دارم قسمتهای جدید رو می خونم و پیشرفت می کنم.
خلاصه کلام اینکه اگر شما هم به مشکل رفع شده من دچار هستید حتما این روش بی خرج را یکبار امتحان کنید، مطمئنم که از آن نتیجه می گیرید.
برنامه
امروز یک برنامه میان مدت هم تا مهر 1388 انجام دادم که خیلی باهاش حال می کنم.
لینکس Debian
امروز نسخه 5 لینکس مورد علاقه ام یعنی همون دبیان را که جدیدا اومده دانلود کردم و امشب می خوام نصب کنم. خیلی ازش خوشم میاد بالعکس سایر لینکس ها که علاقه چندانی بهشون ندارم.

۴ نظر:

 1. واقعا وبلاگ مفید و زیبایی داری.لینکت رو ثبت کردم من رو بانام ..کاغذ پاره.. لینک کن setboys.blogfa.com

  پاسخحذف
 2. سلام
  از سرچ واسه گرامر زبان انگلیسی به اینجا رسیدم ... وقتی مطالبتون رو خوندم خیلی خوشم وامد از طرز تفکرتون ...میتونم شما رو لینک کنم ؟

  پاسخحذف
 3. سلام
  روزگارتون قشنگ

  پاسخحذف
 4. سلام محمدرضا، نظر لطف شماست، از بابت لینک هم بسیار متشکرم.

  سلام الهام، ممنون، من هم مطالب وبلاگ شما رو خوندم و خیلی عالی بود. از اینکه لینک من رو تو وبلاگت گذاشتی ممنونم، البته اجازه که نمی خواد، اجازه با خودتونه. من هم لینک شما رو ثبت کردم.

  راستی ببخشید که یکم دیر جواب می دم، این روزها فکر کنم همه سرشون شلوغه، البته دیگران بیشتر از من!

  پاسخحذف

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!