۱۳۸۹ آبان ۲۳, یکشنبه

تأثیر شگرف سبک نوشتن

سبک نوشتن تأثیر بسیاری در برداشت خواننده از مطلب دارد؛ یک مطلب معمولی می تواند طوری نوشته شود که بسیار جذاب و تأثیرگذار شود و یا برعکس، مطلبی بسیار عالی، کم ارزش و خام جلوه کند.
همچنین سبک نوشتاری می تواند نویسنده آن را فردی اندیشمند و پخته یا سطحی و معمولی، مغرور و از خود راضی یا افتاده و دوست داشتنی، باسواد یا کم سواد، احساسی یا منطقی و ... نشان دهد. این نکته از آنجا مهم است که تصوری که خواننده از یک نویسنده پیدا می کند بسیار پراهمیت و اغلب تعیین کننده خوانده شدن  یا نشدن یا چگونه خوانده شدن آن مطلب است. برخی می گویند وقتی می خواهید یک کتاب انتخاب کنید اول به نویسنده آن نگاه کنید.
دو نکته مهم دیگر که در نوشتن در محیط اینترنت بسیار پراهمیت است، رعایت دو اصل ساده نویسی و کوتاه نویسی است.

فرض کنید که تعطیلات آخر هفته ای را پشت سر گذاشته اید، در این چند روز کارهای عقب افتاده بسیاری داشته اید که با برنامه ریزی توانسته اید آنها را به سرانجام برسانید و دست آخر هم فیلم جالبی دیده اید که تصمیم می گیرید این ماجرا را در مطلبی بیان کنید. شاید یکنفر بیاید و با شیوه شرح حال نویسی شروع کند و در چند پاراگراف ماجرا را تعریف و در آخر هم داستان و برداشت خود را از فیلم بنویسد.
اما شیوه ای جذاب تر می تواند نوشتن مانند زیر باشد:
فلسفه ی زندگی
روزهای تعطیل مان تبدیل می شود به پرکار ترین روزهای مان برای این که کلی کار ریز و درشت در طول هفته های اخیر مانده که قرار است در این آخر هفته ها به سرانجام شان برسانیم. لیست بلند بالایی از تکالیف این دو روز تهیه می کنیم و طول تعطیلات را به انجام هریک اختصاص می دهیم و بعد که طبق برنامه ی پیش بینی شده پیش رفتیم با خوشحالی تمام خودمان را مهمان می کنیم به دیدن یک فیلم. فیلم امروز مان را که با علاقمندی و لذت وافر به تماشا نشستیم گیدئون بود که دیدن اش برای مان بسیار دلچسب بود: فیلمی بری از صحنه های خشونت، سرعت، شدت، حدت، و امثال آن. برعکس، فیلمی سرشار از رابطه های انسانی لطیف و تامل برانگیز. فیلمی که باعث می شود به این سوال بیاندیشید که فلسفه ی شما در زندگی چیست!

به نظر شما زیباتر و بهتر نبود؟ نوشته فوق از وبلاگ "از زندگی" است که نویسنده آن خانم احمدنیا هستند. آدرس مطلب اصلی هم این است.

۲ نظر:

  1. سلام خدمت شما
    با این نوشته مرا غافلگیر کردید. امروز هم از همان روزهای بسیار پرمشغله بود و دیر وقت به منزل بازگشتم، که اینک با خواندن این نقد مثبت شما به نوشته ام تمام خستگی ام از تنم به در شد. مرا به ادامه ی نوشتن امیدوار کردید. سپاسگزارم از حسن نظر شما نسبت به نوشته ام.

    پاسخحذف
  2. خواهش میکنم، ممنون که مطالعه کردید. نکته ای بود که از نوشته های زیبای شما گرفتم.
    از نحوه برخورد شما الگو میگیرم.

    پاسخحذف

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!