۱۳۸۹ بهمن ۵, سه‌شنبه

تحلیل مقاله: چگونه آمریکا دارد جایگاه خود را از دست می‌دهد

توجه: این مطلب در رابطه با مقاله "چگونه آمریکا دارد موقعیت خود را از دست می دهد" نوشته شده است. در صورتی که آن مقاله را هنوز مطالعه نکرده اید می توانید به اینجا مراجعه کنید..
قبل از هرچیز برای درک بهتر موضوع پیشنهاد می کنم ابتدا این ویدئو توسط هنس راسلینگ را که به طور مصور و پویا در آن وضعیت کشورهای مختلف دنیا در شاخص های علم و دانش، ثروت، رشد اقتصادی و ... را در طی پنجاه شصت سال گذشته نشان داده است را مشاهده کنید.
این مقاله توسط نورم آگوستین که یک فرد شناخته شده و صاحب نظر است و دارای تجربیات متمادی چه در زمینه آموزش و چه مدیریت مجموعه های علمی مهم می باشد نوشته شده است.
به طور کلی مقاله را از دو جهت مهم می توان بررسی کرد که در ادامه این مطلب به این دو مورد می پردازیم.

1. حفظ جایگاه برتر و نه تلاش برای کسب جایگاه بهتر
اختلاف زیادی بین تلاش برای حفظ موقعیت برتر با تلاش برای کسب موقعیت بهتر یا بقا در موقعیت قبلی خود وجود دارد.
به عنوان مثال رقابت یک شاگرد اول بیشتر با چند نفر محدود دیگر که در جایگاه های بعد از او قرار دارند می باشد و او کمتر ترسی از مثلا شاگردهای پایین کلاس دارد، هرچند نیم نگاهی هم به آنان دارد و اگر کار برجسته ای مشاهده کند که آنها انجام دهند سریعا آن را با خود مقایسه می کند که آیا توانایی انجام آن را دارد یا خیر.
پیشتاز بودن و حرکت در لبه علوم و حفظ این جایگاه برای سالیان متمادی، ابرقدرت سیاسی و اقتصادی بودن و صدها مشخصه افتخار آمیز دیگر در یک کشور به سادگی بدست نیامده است، بلکه نشان دهنده یک حرکت صحیح طولانی مدت است که فضایی را برای رشد خلاقیت مردمانش ایجاد کرده است و اینگونه است که آمریکا باید به خود ببالد و مردم آن می توانند زیر پرچم کشور خود با غرور بایستند و به ملیت خود افتخار کنند.
امروزه آمریکا در جایگاهی قرار گرفته است که دارد بسیاری از موقعیت های برتر و اول خود را از دست می دهد، شاخص های رشد کشورها به سرعت در حال نزدیک شدن به هم است و کشورهایی که در 20 یا 50 سال گذشته هیچ چیز به حساب نمی آمدند امروز به سطح اول دنیا بسیار نزدیک شده اند و این وضعیت موقعیت برتر کشورهایی که تاکنون به عنوان پیشتاز به حساب می آمدند را به خطر انداخته است.

2. جلوگیری از نشر علوم جدید در کشورهای دیگر برای حفظ جایگاه برتر
جلوگیری از نشر علوم جدید در بین جوامع که بخش عمده آن در کشورهای محدودی تولید می شود، نه امکان پذیر است و نه پذیرفته شده. کمتر تفکر یا مکتبی وجود دارد که خودخواهی و محروم کردن دیگران را پسندیده بداند، خواه مسیحیت باشد یا لیبرالیسم.  تفکر غالب دانشمندان دنیا ارتباط داشتن و اشتراک دانش برای پیشبرد علوم و در جهت ارتقای زندگی بشریت، فارغ از ملیت یا قومیت است و برای آنها مهم نیست که کسی که با او ارتباط دارند از کدام کشور است، بلکه شخصیت علمی او بیش از هر چیز مورد توجه است.
امروزه آن چیزی که بیش از هر چیزی می تواند کشوری را محدود سازد وضعیت اقتصادی است؛ وگرنه علم می تواند آزادانه کسب شود و تجربه نشان داده است که حتی محدود کردن ابزار و دستگاه هم به علت وجود فشارهای اقتصادی در کشورهایی که در موقعیت برتر قرار دارند شدنی نیست.
اگر به موضوع اختلاف آمریکا و ایران بنگریم، می بینیم که سیاست خارجی آمریکا چگونه مجبور شده است برای محدود ساختن ایران دست به تبلیغات گسترده در سطح داخلی و بین الملی برای قانع ساختن افکار بزند و همینطور چه تحریم های سفت و سختی که مشابه آن در جای دیگری دیده نشده است وضع کرده است.

این مقاله از باب نگرانی نوشته شده است، نگرانی از باب از دست دادن موقعیت های برتر و نقش تعیین کننده نداشتن. در هر کشوری، در هر سطحی هم که باشد مشکلات زیادی وجود دارد و نورمن در آن به برخی از آنها پرداخته، هشدار داده و راه حلهایی هم ارائه داده است.
نباید فراموش کرد که تفکر پیشتاز بودن با دنبال رو بودن خیلی فرق دارد، یک دنباه رو همیشه دنباله رو باقی می ماند و همان طور که در مقاله اشاره شده است، مسیر خلاقیت و نوآوری مسیری است که به پیروزی و برتری می انجامد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!