۱۳۸۹ دی ۲۰, دوشنبه

حادثه بوئینگ 727 در ارومیه

باز هم سانحه ی هوایی دیگری در کشور رخ داد و موجبات تأثر و ناراحتی همه ما را فراهم کرد. معمولا حوادث هوایی بسیار دلخراش هستند و در عرض چند لحظه از کل هواپیما و سرنشینانش چیز خاصی باقی نمی ماند، اما خوشبختانه ظاهرا در زمان بروز این حادثه هواپیما در جای نسبتا همواری بوده است و خلبان تصمیم به فرود اضطراری گرفته و در نهایت حدود 20 درصد از مسافران نجات پیدا کرده اند.
آمار و ارقام نشان می دهد که حدودا هر چند سال یکبار سانحه ای از این دست در کشور رخ می دهد و اخیرا گویا فواصل آنها کمتر هم شده است و از این رو آمار و احتمال می گوید که در صورتی که تغییرات اساسی در خصوص ایمنی پروازها انجام نشود، به احتمال غریب به یقین هر چند وقت یکبار اخبار این چنین را خواهیم شنید.
وقتی صحبت از هواپیماهای بوئینگ 727 می شود بی اختیار یاد فیلم های رنگ و رو رفته ی دهه 60 یا 70 می افتم و تعجب می کنم که یک هواپیما چگونه این همه سال می تواند دوام بیاورد. در هنگام فرود اینها انقدر صدای وحشتناکی از موتور عقبشان(که ترمز هوایی می گیرد) متصاعد می شود که سرنشینان عقب فکر می کنند هواپیما دارد منفجر می شود و قسمت گذاشتن کیف دستی شان در بالای سر مسافران هم در ندارد و مانند اتوبوس است.(البته اگر این موارد را اشتباه نکنم.)

اگر کسی یکبار در خطوط داخلی پرواز کرده باشد قطعا بخشی از ترسی را که مسافرین این هواپیما تجربه کرده اند را تجربه کرده است. از همان لحظه اول که مسافران چشمشان به ظاهر فرسوده هواپیما می افتد یک لحظه مرگ را جلوی چشمان خود تصور می کنند و با هر تکان هواپیما در هوا قلبشان به تپش می افتد که نکند دارند سقوط می کنند. یکبار که با چند مسافر ژاپنی به مقصد جزیره ی زیبا هم پرواز بودیم، بعد از پیاده شدن انقدر از اینکه به سلامت از آن طیاره پیاده شده اند خوشحال بودند و در پوست خود نمی گنجیدند که مدام به بالا و پایین می پریدند و کف دستان خود را به هم می کوبیدند، انگار که از مرگ حتمی نجات پیدا کرده اند.
بسیاری معتقدند که تحریم ها برای فروش هواپیمای مسافربری و همینطور قطعات آنها ناجوانمردانه و همینطور سیاستی که منجر به وضع چنین تحریمهایی علیه کشور شده است هم نابخردانه است.
تعداد کشته شدگان سوانح هوایی نسبت به تعداد کشته شدگان جاده ای بسیار ناچیز است، اما عوامل آنها را خیلی راحت تر  از عوامل حوادث جاده ای می توان کنترل کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!