۱۳۸۹ بهمن ۹, شنبه

ایمیل، تفاوت استفاده ایرانی و غیرایرانی

شاید تقسیم بندی جالبی نباشد، اما تجربه کاملا متفاوتی از مکاتبه ایمیلی با ایرانیان و غیرایرانیان وجود دارد. معمولا وقتی به یک ایرانی ایمیل می فرستیم، یا جوابی دریافت نمی کنیم و یا اگر هم دریافت کنیم بعد از یک تأخیر چند روزه یا یک هفته ای است، جواب هم معمولا حتی اگر نیازمند یک پاسخ مفصل باشد، به یک توضیح یک خطی یا چند خطی بسنده شده است.
عکس این رفتار را در غالب رفتاری افراد غیرایرانی می توان دید. آنها معمولا به ایمیل اهمیت بسیار بیشتری می دهند، کمتر ایمیلی بدون پاسخ می ماند و سرعت پاسخدهی آنها بسیار بالاست. در واقع اگر در آن ساعت آنلاین باشند بلافاصله به ایمیل پاسخ می دهند و همینطور کمتر پیش می آید که تأخیر آنها بیشتر از یک روز شود.
علت این تفاوت در کجاست؟ آیا می توان آن را در نحوه دسترسی افراد به اینترنت در ایران که کیفیت آنچنانی ندارد، نسبت داد؟
مسلما علت عمده این تفاوت به خاطر سرعت اینترنت نیست، چه بسا افرادی که مدام در اینترنت هستند اما اصلا نمی دانند که لازم است تا به ایمیل های خود پاسخ دهند.
به نظر می رسد که نوع نگاه به ایمیل هنوز در حد یک ابزار غیرجدی و سرگرمی است، افراد هنوز به نقشی که ایمیل می تواند در تسهیل مراودات کاری و ارتباطی آنها داشته باشد پی نبرده اند. شاید بتوان گفت که حداکثر کاربردی که از ایمیل در مراودات تجاری کاملا جا افتاده است، ارسال فایل یا سند به یکدیگر است، البته آن هم چه فرستادنی، اکثرا حتی در فیلد عنوان ایمیل هم چیزی نمی نویسند و ایمیل با عنوان no subject فرستاده می شود.
این نگرش ایران را به بهشتی برای شرکتهای مخابراتی و تلفنی تبدیل کرده است، شاید گرفتن ساده احوال کسی از طریق ایمیل هنوز هم مسخره و یا توهین آمیز باشد. چون کسی ایمیل را جدی نمی گیرد، در مراودات کاری و تجاری هنوز هم تلفن نقش اصلی را ایفا می کند. حتی آنهایی که ماهیت کار آنها در اینترنت است، باز هم ابزار اصلی ارتباطشان تلفن است.
با وجود این علاقه مندی به تلفن که نمی گوییم خوب است یا بد، واقعیت این است که ابزارهای جدیدتر ارتباطی همچون ایمیل می توانند نقش بسیار پررنگی در تسهیل کارها و ساماندهی ارتباطات کاری و غیرکاری ما داشته باشند.
حرفهایی که از طریق تلفن رد و بدل می شوند معمولا غیررسمی و کاملا بدون سندیت است. احتمال خطا در گفتار بسیار بالاتر از نوشتار است، چون شخص فرصت کافی برای فکر کردن و همین طور تصحیح اشتباهات خود نداشته است. اگر اطلاعات جدیدی از طریق تلفن شنیده شود، احتمال فراموشی آن بسیار بالاست و حتی برای گرفتن یک شماره چند رقمی باید با یک دست گوشی را نگه داشته و در دست دیگر خود قلم را گرفت.
حال آنکه یک ایمیل را می توان بارها و بارها خواند، لازم نیست هر دو شخص در همان لحظه حضور داشته باشند و اطلاعات موجود در آن هم بسیار بیشتر قابل اتکا است و در آن می توان به منابع بیشتر در اینترنت هم ارجاع داد.
حتی اگر تأخیر افراد در پاسخدهی بالا نباشد از آن می توان برای کارهایی که طبیعتا نیاز به ارتباط دوسویه یا بلادرنگ دارند استفاده کرد. مثلا یک مشتری می تواند چانه زنی خود را به جای آنکه از طریق تلفن انجام دهد از طریق رد و بدل کردن ایمیل انجام دهد و به این طریق می توان از بسیاری از ارتباطات غیرضروری و کشنده زمان اجتناب کرد.

واقعیت این است که می توان فرهنگ استفاده از ایمیل را جا انداخت. برای اینکار شاید لازم باشد تا در تماس افراد با شما، با دریافت یک آدرس ایمیل از او ارائه اطلاعات بیشتر را به یک ایمیل محول کرده و به او بگویید که در صورتی که سوال دیگری هم باقی ماند حتما به ایمیل پاسخ داده و سوال خود را مطرح کند.
اگر شماره تلفن خود را در یک سایت اینترنتی می گذارید، حتما در کنار آن تأکید کنید که فقط برای تماسهای ضروری است و اگر موضوع را از طریق ایمیل می توانند مطرح کنند، از تماس تلفنی اجتناب ورزند. در این مواقع بهتر هم هست تا تأکید شود به کلیه تماسهای ایمیلی به سرعت و دقت بالا پاسخ داده می شود.
افراد شاید در ابتدا مقاومت کنند، اما مطمئنا بعد از اینکه ببینند از طریق ایمیل به دقت و کیفیت بالاتر به آنها پاسخ داده می شود، این موضوع را به خوبی پذیرفته و در دفعات بعد سعی می کنند که به عنوان اولین گزینه از طریق ایمیل با شما تماس بگیرند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!