۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۲, دوشنبه

پائولو کوئلیو، از خرداد 88 تا توقف انتشار کتابها در ایران

همان طور که احتمالا اطلاع داشته باشید، از چندی قبل انتشار کتاب های پائولو کوئلیو در ایران متوقف شده است و این خبر خوبی برای طرفداران و دوستداران داستان های ایشان نمی باشد.اما چرا چنین اتفاقی افتاد؟ به قول خود پائولو مطالب کتابها که عوض نشده است، خیلی عجیب است که کتابی پس از 12 سال انتشار در یک کشور به یکباره مجوز انتشار آن لغو شود و به این نتیجه برسند که آن کتاب مشکل دار بوده است!
برای روشن شدن ماجرا بد نیست ماجرایی را که از زبان خود پائولو نقل شده است را بازگو کنیم:
در ماجرای قتل نـدا آقــاسلطـان که فیلمهای آن به طور گسترده در اینترنت پخش شد، پائولو کوئلیو هم یکی از کسانی بود که در هنگام وبگردی آن کلیپ را مشاهده کرد. اما علیرغم دلخراش بودن آن کلیپ نکته عجیب دیگری هم در آن کلیپ برای او وجود داشت و او توانسته بود چهره دکتر آرش حجازی را در آن تشخیص دهد.
آرش حجازی مترجم و ناشر کتابهای کوئلیو در ایران بود و بلافاصله بعد از اینکه کوئلیو چهره او را در کلیپ تشخیص داد، سعی کرد تا از طریق ایمیل با او تماس گرفته و وضعیت او را جویا شود.
اما پاسخ بسیار مبهمی به ایمیل پائولو داده شد و نگرانی او را در مورد وضعیت آرش چند برابر کرد. در مرحله بعد پائولو سعی کرد تا از طریق تلفن با او تماس بگیرد، اما این بار هم شخص دیگری که خود را خبرنگار سی ان ان معرفی کرد به او پاسخ داد و همین باعث شد تا پائولو حدس بزند تا اتفاق بدی برای آرش حجازی افتاده است و به فکر اقدامی برای نجات او برآید.
پائولو در مرحله بعد ایمیلی به آرش حجازی می فرستد و از او می خواهد تا ضمن اعلام یک کلمه رمز(که نشان دهد پاسخ دهنده واقعی، خود او است) وضعیت سلامتی خود را به اطلاع برساند، در غیر اینصورت ماجرا را در وبلاگ خود علنی و موضوع را پیگیری خواهد کرد. کلمه رمز نام دوستی که در تعطیلات سال نوی 2001 همراه آنان بوده است می بود و از آنجا که اتفاق خاصی برای آرش نیفتاده بود، او توانست به درستی کلمه رمز را اعلام و می گوید که "تا 24 ساعت دیگر دارم ایران را ترک و پس از رسیدن به لندن از طریق ایمیل با شما تماس می گیرم، در غیر اینصورت برای من اتفاقی افتاده است و می توانی موضوع را علنی کنی."
آرش حجازی موفق می شود در فردای آن روز بدون مشکل ایران را ترک کند، اما این پایان ماجرا نبود و اتفاق آن روز و موضع گیری های بعدی ایشان درباره آن ماجرا، عواقب سیاسی زیادی برای او و فعالیتهای ایشان در ایران از جانب حکومت ایران داشته است، طوری که آرش حجازی پس از آن تحت تعقیب پلیس ایران قرار گرفت.
وی صاحب انتشارات کاروان، منتشر کننده رسمی آثار پائولو کوئلیو در ایران بود که چندی قبل نامه لغو مجوز فعالیت خود را از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. این اتفاق قطعا به معنای پایان انتشار اکثر کتابهای پائولو کوئلیو در ایران هم بود و این خبر به گوش پائولو هم می رسد. پائولو سعی می کند تا موضوع را پیگیری کند و با آرش حجازی تماس می گیرد. آرش حجازی در پاسخ اعلام می کند که "از دوستان معتمد خود در ایران شنیده ام که ماجرای توقف انتشار کتابهای شما در ایران تنها محدود به انتشارات کاروان نیست و بلکه هر کتابی که با اسم "پائولو کوئلیو" باشد دیگر اجازه نشر در ایران ندارد و این شامل سایر ناشرانی که بدون کسب اجازه از نویسنده اقدام به ترجمه و انتشار کتابهای شما کرده اند هم می شود."
پائولو کوئلیو سعی می کند موضوع را به طور رسمی پیگیری کند. خوشبختانه دولت برزیل خیلی خوب از این نویسنده بزرگ حمایت کرده و علاوه بر اینکه نخست وزیر آن کشور نسبت به موضوع واکنش نشان می دهد، موضوع را هم از طریق سفارت برزیل در تهران و هم سفارت ایران در برزیل پیگیری می کنند. اما متأسفانه تاکنون هیچ جواب روشنی از طرف ایرانی و آن وزارت داده نشده و موضوع در ابهام به سر می برد.

در واکنش به این ماجرا، کوئلیو تصمیم می گیرد تا ترجمه ی همه ی کتاب های خود به فارسی را به رایگان بر روی اینترنت قرار دهد تا ایرانیان علاقه مند همچنان بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. او می گوید که: "تکثیر کنید، به دیگران بدهید، چاپ بگیرید و به رایگان توزیع کنید."
لینکهای دریافت کتابهای پائولو کوئلیو به فارسی در این مطلب در وبلاگ او درج شده است، همچنین کلیه کتابهای او به فارسی در یک فایل قابل دریافت می باشد.

توجه: کل ماجرا از وبلاگ پائولو کوئلیو نقل شده است.

۴ نظر:

 1. حالا واقعاً فروش کتاب‌های کوئیلو ممنوع شده؟ یعنی الان کتابفروشی‌ها ندارندش؟

  پاسخحذف
 2. طبق اخبار رسیده ممنوع شده است و مسئولان مربوطه موضوع را تایید کرده اند. اما در مورد دلیل این کار سکوت کرده اند.

  پاسخحذف
 3. من سؤال کردم و یکی از کسانی که نمایشگاه کتاب امسال رفته بود می‌گفت کتاب‌های کوئیلو به راحتی فروخته می‌شد و به نظر نمی‌اومد ممنوع شده باشه.

  پاسخحذف
 4. خبر خوبیست، امیدوارم محدودیتی برای عرضه کتاب های کوئلیو وجود نداشته باشد.

  پاسخحذف

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!