۱۳۹۰ شهریور ۱۴, دوشنبه

سفر اکتشافی از Blu-ray تا روباتهای سرگردان روی آب

ماجرا از دیسک های Blu-ray آغاز شد. قبلا در تبلیغات زبان برنامه نویسی جاوا زیاد دیده بودم که بر روی بکار برده شدن این فناوری در ابزارهای Blu-ray مانور داده شده است. این موضوع برای من قابل لمس نبود تا زمانی که این مقاله را مرور کردم و اطلاعات جالبی در مورد فناوری Blu-ray Disk یافتم.
شاید ذخیره اطلاعات برای شما هم یک دغدغه باشد، شاید حتی تصور اینکه هارد اکسترنال یک ترابایت شما یکدفعه بسوزد و یا دزدیده شود، دیوانه کننده باشد. استفاده از هاردهای اکسترنال با ظرفیت بالا امروزه متداول شده اند، اما اینکه اطلاعات آرشیوی شما که شاید حتی چند ماه یکبار هم نیاز به دسترسی به آنها ندارید همواره بر روی صفحه های آسیب پذیر هارددیسک در حال چرخش با دوران بالا باشند، نشان از آن دارد که یک جای کار می لنگد، ذخیره سازی در اصل مکانیک بردار نیست و اگر می بینید اینطور شده به خاطر فقر است.
اینجا است که اگر بدانید کم ظرفیت ترین دیسک های بلو ری 25 گیگابایت ظرفیت دارند و در انواع معمول آنها تا ظرفیت 100گیگابایت اطلاعات با سرعت بالا قابل ذخیره سازی و خواندن است و اینکه اکنون در آزمایشگاهها در حال کار کردن بر روی بلو ری با ظرفیت یک ترابایت تنها در دو لایه هستند و اینکه فناوری بلو ری به طور ذاتی از قابلیت رمزنگاری اطلاعات پشتیبانی می کند و خیلی  چیزهای دیگر، شما وسوسه می شوید که به سمت این فناوری بروید.

اما بلو ری چه ربطی به روباتهای سرگردان بر روی آب دارد؟ در واقع یک ارتباط قوی بین این دو توسط شخصی به نام جیمز گاسلینگ برقرار شده است. جیمز سازنده اصلی زبان برنامه نویسی جاوا محسوب می شود و او را با عنوان "پدر زبان جاوا" می شناسند. بنا بر شواهد فراوان امروزه جاوا دومین زبان پرکاربرد در دنیا محسوب می شود.
جیمز تا سال 2010 در شرکت سان بر روی جاوا کار می کرد، در آن زمان شرکت سان تازه توسط اوراکل خریداری شده بود و ظاهرا جیمز با اوراکل و سیاست های آن از ابتدا کنتکت داشته و همین باعث شد تا در همان سال از اوراکل خارج شود.
جیمز بعد از اوراکل مدتی در گوگل مشغول به کار شد، او از کار جدید خود و مهمتر محیط کاری جدید خود راضی بود تا اینکه با یک شرکت نوپای جدید که با یک ایده ی بسیار جالب و جذاب شکل گرفته بود آشنا شد، در ادامه به نقل پست وبلاگی جیمز در این رابطه می پردازیم:
من دوباره خودم را غافلگیر کردم و شغلم را عوض کردم. اوقات خوبی در گوگل داشتم اما یکسری آن بیرون داشتند کار خیره  کننده ای انجام می دادند و با کلی سختی توانستم تصمیم بگیرم که از گوگل خارج شوم.
من اکنون در استارتاپ کوچک Liquid Robotics هستم، آنها یک ناوگان از وسیله های سرگردان خودکار بر روی آب دارند که هر روز هم بر تعدادشان افزوده می شود. این وسیله ها بر روی اقیانوس ها پرسه می زنند و با داشتن سنسورهای مختلف، انواع مختلفی از اطلاعات از وضعیت شیمیایی آبها گرفته تا دما و آب و هوا و وضعیت زندگی نهنگ ها را رصد می کند.
این وسیله ها دائما به ماهواره و یا لینک های GSM/WiMax متصل هستند تا اطلاعات دریافتی را مخابره کنند و به وسیله چند GPS هم دائما موقعیت خود را شناسایی می کنند.
این وسیله ها به طرز ماهرانه ای با نیروی موج حرکت می کنند و انرژی مورد نیاز خود را هم از طریق موج ها و خورشید تأمین می کنند و می توانند برای مدت بسیار طولانی در آب بمانند و یا حتی اقیانوس ها را طی الطریق کنند. طولانی ترین مدتی که یکی از اینها بیرون بوده است رکورد 2.5 سال است و سرعت حرکت آنها هم تنها 1 تا 2 گره دریایی است که برای جمع آوری داده بسیار مناسب است.
من رئیس جدید معماری نرم افزار آنها هستم و از این پس هم درگیر نرم افزار تعبیه شده در این وسیله ها هستم(که همه چیز آن از جمله ناوبری، جمع آوری اطلاعات و ... را کنترل می کند) و همچنین در دیتاسنتر هم خواهم بود، جایی که هر چی اطلاعات از طریق این وسیله ها جمع آوری می شود مستقیما به آنجا منتقل می شوند. سیستم فعلی خوب کار می کند اما یکسری مشکلات دارد که قصد دارم روی آنها کار کنم، به نظر میاد که خیلی کار جالبی باشه.
Liquid Robotics' unmanned maritime vehicle
البته آدمهایی که  Liquid Robotics را می چرخانند هم کم آدمهایی نیستند، کافی است نگاهی به لیست آنها بیندازید تا ببینید اکثر آنها آدمهای کارکشته ای هستند و توانایی های بالایی دارند.

ما علاقه به کشف کردن داریم، از سفر کریستف کلمب تا کاوشگرهای مریخ و ایستگاه فضایی همه با هدف کشف ناشناخته ها انجام گرفته اند. شاید آرزوی هر طراح نرم افزاری باشد تا در چنین پروژه ای اکتشافی و متفاوت کار کند، شاید هر کس دیگری بود تصمیمی مشابه تصمیم جیمز می گرفت.
اما آیا کسی دیگر می تواند در عرصه کاوشگرهای شناور بر روی دریا با تیم قدرتمند Liquid Robotics رقابت کند؟ آیا جای جالب دیگری هم برای کشف کردن باقی مانده است تا کله گنده هایی چون ناسا یا همین روباتیک مایع بر روی آن دست نگذاشته باشند؟ راستی زیر آب چطور است؟ فکر کنم کلی ناشناخته آن زیر مانده باشد که کاوشگرهایی می توانند آنها را برای ما آشکار کنند.
بله، فناوری Blu-ray، روباتهای سرگردان بر روی آب و خیلی ابزارهای دیگر یک نقطه اشتراک قوی دارند، ماشین مجازی جاوا (JVM, Java Virtual Machine) همواره بر روی آنها در حال اجراست و به آنها قدرت می دهد و پدر جاوا هم خودش را فعلا با این ماسماسکهای جالب روی آب مشغول کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!