۱۳۹۰ شهریور ۱۴, دوشنبه

چرخی در اطراف با سرویس نمای خیابان و تصاویر

تصویر زیر مربوط به اطراف یکی از ساختمان های شرکت گوگل هست.
Charleston road, around google buildings
امروز گفتم ببینم این سرویس "نمای خیابان گوگل" چگونه است و چه چیزهایی را نشان میدهد. از طریق آن چرخی در خیابانها زدم و چیز جالب و مهیجی بود. البته برای بردن لذت کامل از آن یک اینترنت لااقل دومگابیت بر ثانیه نیاز است.
همانطوری که در تصویر مشهود است(با کلیک روی آن بزرگتر می شود) آن خانم از طریق تابلو به مادرش سلام کرده و آن آقا هم به شیوه نوین از خانم لزلی خواستگاری کرده! حال فقط کافی است که آدرس این نقطه از خیابان را برای لزلی ایمیل کند و او را غافلگیر کند. شرط می بندم که موفق شده ودل خانم لزلی رو بدست آورده. از این صحنه های جالب در خیابان ها به کرات می توان پیدا کرد و من اینها را کاملا تصادفی پیدا کردم.
حدس خودم در مورد این آدم هایی که در کنار خیابان اینطور وایستاده اند این هست که احتمالا گوگل وقتی برای اولین بار خواسته از خیابون ها تصویر برداری کنه اول از جلوی شرکت خودش شروع کرده و از کارکناش هم خواسته بیان و کنار خیابون بایستن و این صحنه ها رو خلق کنن.
توی این تصویرها چند نکته دیگه هم هست، یکی اینکه در تصاویر این منطقه برخلاف بقیه جاها چهره افراد و پلاک ماشینها مات نشده و دیگر اینکه آنطور که دیدم خطی که برای مشخص کردن مسیر حرکت ماشین های تصویر بردار ترسیم شده چند متری از محل حقیقی اختلاف داره و خیلی جاها توی در و دیوار و چمن میره و ظاهرا جی پی اس آن ماشینها خیلی دقیق عمل نمی کردن.
یکی از جاهایی که خیلی ها دوست دارند با اینگونه سرویسها مشاهده کنند فرودگاهها است. مثلا اگر خودم را با اینگونه سرویس ها و به خصوص سرویس تصاویر ماهواره ای کسی تنها بزاره، اولین جاهایی که به دنبالشون میگردم فرودگاهها هست. آنها معمولا طراحی جالب و منطقی دارند و از اون بالا وقتی به نوع خاص طراحی و موقعیت یابی آدم نگاه می کنه میتونه خیلی از این دلایل منطقی برای نوع خاص طراحی رو حدس بزنه.
این سری به دنبال فرودگاه های شهر نیویورک گشتم. جالب بود که تصادفا دیدم که غیر از فرودگاه بزرگ جان اف کندی فرودگاه بزرگ دیگری هم به نام نیوآرک در آن حوالی وجود دارد که البته ظاهرا در اصل متعلق به شهر همسایه نیویورک است و فرودگاهی بزرگ با 9 ترمینال با طراحی جالب است. ظاهرا چند فرودگاه دیگر هم در شهر نیویورک وجود دارند.
Newark liberty international airport with  9 terminals
اخیرا همچنین شنیده ام که یکسری بازی ماشین هم آمده است که از طریق همین سرویس "نمای خیابان" کار می کنند و مسیرهای حرکت در آنها خیابان های واقعی هست، اگر احساس طبیعی بودن به آدم دست دهد که دیگر معرکه است.
توی ویکی پدیا هم نوشته که کشور هند هم جزو کشورهایی که در مرحله بعدی در اونها تصویر برداری خیابانی انجام میشه هست و این می تونه جالب باشه. وقتی ماشین های تصویر بردار تو خیابان های کشورهایی مثل هند و بنگلادش حرکت کنند، تا می تونن از این ور و آن ور تصویر آدم ضبط می کنن، چون علی الاصول در این کشورها به خاطر تراکم جمعیت بالا هر جا رو که نگاه کنی پر از آدم هست، برخلاف خیلی از خیابان های کشورهای دیگر که خیلی از اوقات به سختی می شه آدمی رو پیدا کرد و این قضیه می تونه سوژه های خیابانی رو که بین کاربران این سرویس طرفداران زیادی داره رو خیلی بیشتر کنه، مثلا احتمال داره تصویر خیلی از افراد در حال جیش کردن(روشون به دیوار!) گرفته بشه.

۱ نظر:

  1. Pak job Ads and advertisements for Karachi,Lahore,Quetta,Peshawar,Multan,Hyderabad,Rawalpindi,Islamabad and http://allpkjobz.blogspot.com all cities of Pakistan.

    پاسخحذف

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!