۱۳۹۰ آبان ۳, سه‌شنبه

پیشنهادی برای سازماندهی تعطیلات آخر هفته


ظاهرا در میان آقایان اختلاف نظراتی در مورد تعطیلات آخر هفته وجود دارد. برخی اعتقاد دارند که همین روال کنونی مناسب است و یک روز تعطیل رسمی جمعه برای هفته کافیست. عده ای هم می گویند که باید بر تعطیلات آخر هفته افزود و ما دو روز در پایان هر هفته تعطیل رسمی باشیم.
حتی در بین کسانی که معتقند باید دو روز تعطیلات پایان هفته داشته باشیم هم اختلاف نظر وجود دارد. دسته ای از آنها می گویند که پنج شنبه ها که از همین الان هم کم و بیش تعطیل است و از این رو اگر قرار باشد دو روز تعطیلات آخر هفته داشته باشیم آن دو روز پنچشنبه و جمعه است. دسته دیگر می گویند که ما همین الان هم به خاطر تعطیلات آخر هفته در تعامل با دنیا دچار مشکل هستیم. دنیا در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و ما هم جمعه ها تعطیل هستیم. همین الان ما تنها چهار روز کاری مشترک با دنیا داریم و اگر قرار باشد پنج شنبه هم به آن اضافه شود، تنها سه روز باقی می ماند که فاجعه است! و از این رو بهتر است روز دوم تعطیلات شنبه باشد.

اما راه حل چیست؟ چگونه می توان همه این مشکلات را با هم حل کرد؟
یک راه حل این است که ما تعطیلات هفتگی را کمی جابجا کنیم و هفته را به جای شنبه در دوشنبه شروع کرده و روزهای شنبه و یکشنبه را به عنوان آخر هفته معرفی کنیم. اما چنین چیزی بعید است که مورد پذیرش جمعی قرار گیرد و تصویب شود، چون در مغز همه حک شده است که جمعه ها تعطیل است و شنبه شروع هفته است.(یکشنبه و دوشنبه هم گویا هر کسی کاری دارد!)
پیشنهاد دیگر که در آن درعین هماهنگ سازی با دنیا همان پنج شنبه-جمعه خودمان هم باقی می ماند این است که به جای این کارها بیاییم و کل ایام هفته خود را کمی جابجا کنیم! چه کسی گفته است که ما حتما باید به پنج شنبه بگوییم ترزدی و به جمعه بگوییم Friday؟
می توانیم روزهای هفته را از تاریخی خاص به قول معروف دو روز به جلو شیفت دهیم و بعد از آن پنج شنبه ما معادل Saturday فرنگی ها و جمعه ما هم معادل Sunday فرنگی ها می شود. به عبارت دیگر لازمه این کار این است که ما تنها یک هفته استثناعا به جای مثلا یک روز یکشنبه، سه روز یکشنبه داشته باشیم و بعد از آن همه چیز عادی می شود، انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است.
اما باید حواسمان جمع باشد که بعد از آن شنبه معادل Monday، یکشنبه Tuesday، دوشنبه Wednesday، سه شنبه Thursday، چهارشنبه Friday، پنج شنبه Saturday و جمعه هم معادل Sunday می شود و فبها که روز خورشید هم هست.
روش دیگر پیاده سازی این هماهنگ سازی که به نظر می رسد تبعات کمتری هم داشته باشد این است که باز هم از تاریخی خاص اعلام کنیم که تعطیلات آخر هفته را از پنج شنبه و جمعه به شنبه و یکشنبه منتقل کرده ایم و در عین حال نامگذاری ایام هفته را هم عوض کرده ایم و از این به بعد به دوشنبه ها، شنبه می گوییم. با این ترفند همه گول می خورند و احساس نمی کنند که چطور جابجا  شده است و سپس مردم شروع و پایان هفته شان را بر این اساس تنظیم می کنند. این کار را دو مرحله ای هم می توان پیادی سازی کرد، مثلا اول تعطیلات را به شنبه و یکشنبه منتقل می کنیم و بعد همه می گویند این چه مسخره بازی است که شنبه-یکشنبه باید خانه بمانیم و دوشنبه سر کار برویم و بعد می گوییم چشم به خاطر گل روی شما اسمش را هم عوض می کنیم و از این به بعد به دوشنبه، شنبه می گوییم.

نمی دانم شاید آنهایی که سالهای دور ایام هفته را می چیدند و تعطیلی آن را تنظیم میکردند، آیا ارتباط کافی با یکدیگر نداشته اند و یا هرگز فکر نمی کردند که تعامل روزی انقدر زیاد می شود که لازم می شود بعدها به فکر هماهنگ سازی شروع و پایان هفته بیفتند. اینکه روزهای هفته در همه جای دنیا همان هفت روز است هم خود از عجایب است و تنها می توانیم بگوییم خدایا شکر، جای شکرش باقی است.
تغییر چیزی که استفاده از آن گسترده می شود بسیار مشکل و بعضا غیرممکن است. همان طور که امروز برای بریتانیا و استعمارات قدیمش بسیار مشکل است که فرمان های ماشینشان را از آن طرف بکنند و در این طرف بگذارند و یا روسیه عرض ریلهای قطارش را استاندارد کند، چنین پیشنهاداتی در این روزها و در این مملکت به شوخی می ماند، چون ما ترمزی محکم داریم که کم و بیش در همه جا عمل می کند و مثلا ممکن است برخی بگویند: "مگر مسخره بازی است که روز امام زمان را به این سادگی جابجا کنیم!" و یا "ما گیج می شویم که در کدام روز به نمازجمعه برویم!"
خوب در این مورد آقایان می توانند هر طور که صحیح می دانند نظر دهند، برخی بر همان "جمعه قدیم (چهارشنبه جدید)" پابرجا بمانند و یا رأی بر به رسمیت شناختن جمعه جدید بدهند.

در پایان اگر همه این پیشنهادات هم رد شد، ناچار می شویم که از دنیا بخواهیم ایام هفته خود را اصلاح کند تا خود را بتواند با ما هماهنگ سازد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

برای نظر دادن در صورتی که از قبل شناسه ای در بلاگر ندارید، می توان با انتخاب گزینه نام/آدرس اینترنتی و وارد کردن نام خود، نظرتان را درج کنید.
توجــــــــــــه:
متأسفانه قسمت نظر دادن برای کاربران داخل ایران پالایش شده است! و کاری هم از دست ما بر نمی آید و تنها راه این است که تمهیداتی از طرف کاربران داخل ایران اندیشیده شود!